13.09.2019
Informujemy, że dnia 11 września 2019 roku rozstrzygnięto konkursy Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich na najlepszą monografię i najlepszą rozprawę doktorską opublikowaną (w przypadku monografii) lub obronioną (w przypadku doktoratu) w 2018 roku. Do konkursów zgłoszono 8 monografii i 6 rozpraw doktorskich.
Zwycięzcą konkursu na najlepszą monografię został Pan dr hab. Piotr Bajda z Instytutu Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego za książkę pt. "Małe państwo europejskie na arenie międzynarodowej. Polityka zagraniczna Republiki Słowackiej w latach 1993-2016".
Zwyciężczynią konkursu na najlepszy doktorat została Pani dr Aleksandra Daniluk za rozprawę pt. "Unia Europejska w polityce zagranicznej Republiki Białoruś". Praca została obroniona na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Gratulujemy!
Nagrody zostaną wręczone podczas najbliższego Walnego Zjazdu PTSE w Krakowie, który odbędzie się dnia 20 września 2019 roku.
09.09.2019
Dnia 20 września 2019 roku o godz. 12.00 (pierwszy termin) lub 12.15 (drugi termin) odbędzie się wyborczy Walny Zjazd PTSE. Miejscem obrad będzie sala nr 213 Audytorium im. Bogdana Kamieńskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (ul. Romana Ingardena 3). Poniżej znajduje się zaproszenie dla delegatów oraz porządek obrad zjazdu.
25.06.2019
Zarząd Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich w oparciu o §48 ust. 2 Statutu PTSE zwołuje Walne Zgromadzenie Oddziału Warszawskiego na dzień 25 czerwca 2019 r. (wtorek) na godz. 13.00 do Auli im. J. Baszkiewicza w budynku Collegium Politicum (Campus Główny Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28).
W sytuacji braku quorum w pierwszym terminie, drugi termin planowany jest na godzinę 13.15 tego samego dnia.
Prosimy o potwierdzenie swojego udziału poprzez udzielenie odpowiedzi w formularzu pod adresem: https://forms.gle/eGAY5mVMncGT3raR6
Program Walnego Zgromadzenia Oddziału znajduje się poniżej.
12.05.2019
Instytut Europeistyki Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego uprzejmie zaprasza na konferencję poświęconą koncepcjom reform UE – przyszłemu kształtowi Unii Europejskiej. Wydarzenie inauguruje cykl spotkań (seminariów) poświęconych problematyce przyszłości Unii Europejskiej, w kontekście racji stanu Polski. Odbędzie się ona 27 maja 2019 r., w siedzibie Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, w Auli im. prof. Jana Baszkiewicza (parter). Udzial w planowanych panelach wezmą znaczące w środowisku naukowym i eksperckim osoby: europeiści, politolodzy, prawnicy, historycy, socjologowie, kulturoznawcy.
Wstęp na konferencję jest wolny. Koszty wydarzenia zostały pokryte przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w związku z wygranym przez Instytut Europeistyki Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, konkursem ogłoszonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w ramach programu pod nazwą "Dialog". Paneliści zostali wcześniej z organizatorami uzgodnieni. Pozostali uczestnicy mogą brać bierny lub czynny udział w prowadzonych dyskusjach (pytania, refleksje). Każdy z uczestników może się ubiegać o opublikowanie jego głosu w dyskusji, w postaci artykułów (od 0,5 do 1 ark. wyd.) w recenzowanej publikacji pokonferencyjnej, mającej dwie wersje językowe – polską i angielską (koszty tłumaczenia pokrywa organizator).
Termin rejestracji upływa 15 maja 2019 r.
Szczegółowe informacje w poniższych plikach.
06.05.2019 r.
Instytut Europeistyki Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego uprzejmie zaprasza na Ogólnopolskie Seminarium Naukowe Instytucjonalizacja procesów integracji europejskiej, które odbędzie się 30 maja 2019 r. na Uniwersytecie Warszawskim. Wstęp wolny (po wcześniejszej rejestracji). Termin nadsyłania zgłoszeń mija 15 maja 2019 r.
Szczegółowe informacje w poniższych plikach.
31.03.2019
Zapraszamy na konferencję naukową Jaka Europa? Napięcia integracji europejskiej - perspektywa interdyscyplinarna, organizowaną przez Instytut Europeistyki Uiwersytetu Jagiellońskiego, we współpracy z Oddziałem Krakowskim Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich, w dniach 18-20 września 2019 r.
Konferencja będzie polączona z Walnym Zjazdem PTSE.
Szczegóły dotyczące konferencji w poniższym pliku:
31.03.2019 r.
Polskie Towarzystwo Studiów Europejskich - jako współorganizator - zaprasza na cykliczną konferencję (w tym roku pt. "Polska w UE po wyborach do PE"), która odbędzie się w dniach 10-11.06 br. w Kielcach.
Szczegółowe informacje w poniższych plikach:
25.03.2019
W imieniu prof. dra hab. Konstantego Adama Wojtaszczyka Prezesa PTSE, zapraszamy do uczestnictwa w X Ogólnopolskich Warsztatach Metodologicznych dla Habilitantów i Doktorantów organizowanych przez Instytut Europeistyki Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, w dniach 28-29 maja 2019 r. w Warszawie.
Opłata za udział w warsztatach wynosi 100 PLN (dla członków PTSE niezalegających ze składką za 2019 r. - 80 PLN). Termin przesyłania zgłoszeń upływa 30 kwietnia 2019 r.
Informacje szczegółowe w poniższych plikach:
a) zaproszenie;
b) program ramowy;
c) formularz rejestracyjny;
d) wymogi dotyczące abstraktów.
10.03.2019
Instytut Europeistyki Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, Rada Europy, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, z udziałem fińskiej prezydencji w Komitecie Ministrów Rady Europy zapraszają do udziału w międzynarodowej Warszawskiej Konferencji na temat roli i pozycji organizacji pozarządowych w Radzie Europy, która odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim, w dniu 22 marca 2019 r. W panelu wysokiego szczebla udział wezmą:
Osoby zainteresowane udziałem, prosimy o zgłoszenie uczestnictwa na adres e-mail: coe70@msz.gov.pl do 15 marca 2019 r. Udział w Konferencji jest bezpłatny.
Zaproszenie oraz Program Wydarzenia do pobrania w poniższych plikach.
29.01.2019
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich ogłasza V edycję konkursu na najlepszą pracę doktorską z zakresu studiów europejskich. Mogą brać w nim udział prace obronione w 2018 r. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 15 maja 2019 roku. Zwycięzca otrzyma 2000 zł.
Ponadto Zarząd Główny PTSE zaprasza do uczestnictwa w IV edycji konkursu na najlepszą monografię z zakresu studiów europejskich. Mogą brać w nim udział prace wydane w 2018 r. Termin nadsyłania zgłoszeń mija również 15 maja 2019 r. Nagroda pieniężna wynosi 2000 zł.
Celem konkursów PTSE jest promowanie jakości badań w zakresie studiów europejskich, a w szczególności metodologii badań europejskich, historii Europy, prawa i instytucji europejskich, polityk Unii Europejskiej, studiów subregionalnych i kultury oraz komunikowania i marketingu.
Regulaminy konkursów znajdą Państwo w poniższych plikach. Zgodnie z regulaminami zgłoszenia powinny być nadsyłane zarówno na fizyczny adres korespondencyjny PTSE (ul. Krakowskie Przedmieście 3, 00-047 Warszawa), jak i w wersji elektronicznej na adres Zarządu Głównego PTSE: ptse.zarzad@gmail.com
28.01.2019
Mamy przyjemność powiadomić oraz zaszczyt zaprosić Szanownych Państwa do uczestnictwa w VI Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej pt. Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej i ... (aspekty historyczne, społeczno-polityczne, prawne i kulturowe), która odbędzie się 25–27 kwietnia 2019 r. w Domu Kultury Polskiej w Wilnie (ul. Naugarduko 76, Wilno LT-03202, Litwa).
Organizatorem konferencji jest Stowarzyszenie Naukowców Polaków Litwy (SNPL).
Zainteresowane osoby prosimy o rejestrację do 31 stycznia 2019 r.
Szczegółowe informacje w poniższym pliku.
20.11.2018
Od kilku lat pod patronatem Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich organizowane są coroczne warsztaty naukowe dla doktorantów i habilitantów. Dzięki takim spotkaniom zyskują oni okazję aby skonfrontować swoje zamierzenia naukowe z wiedzą czołowych polskich autorytetów naukowych. W tym roku pragniemy rozszerzyć formułę warsztatów o sesję naukową. Całość seminarium pt. „Nowe zjawiska w polityce europejskiej a wyzwania dla teorii i metodologii nauk społecznych” odbędzie się w dniach 22-23 listopada 2018 r. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Politologii Uniwersytetu Opolskiego oraz Opolski Oddział PTSE, a współorganizatorami: Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Opolu, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Grupa EPL w Parlamencie Europejskim oraz Politechnika Opolska.
Swój udział w seminarium potwierdzili już m.in.: prof. Andrzej Antoszewski, prof. Roman Bäcker, prof. Zbigniew Czachór, prof. Bogdan Góralczyk, prof. Ewa Latoszek, prof. Maria Marczewska-Rytko, prof. Artur Nowak-Far, prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, prof. Janusz Ruszkowski, prof. Katarzyna Sobolewska-Myślik oraz prof. Konstanty Adam Wojtaszczyk.
Całość odbędzie się w Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego oraz w kompleksie pałacowo-parkowym w Kamieniu Śląskim.
Warsztaty adresowane są do wszystkich osób ze środowiska akademickiego, jak i spoza niego (w szczególności do doktorantów i habilitantów), którzy wyrażą chęć i gotowość konsultacji swoich zamierzeń badawczych pod względem metodologicznym i teoretycznym z uznanymi badaczami w tej dziedzinie. Warsztaty przeprowadzone zostaną w kilku-osobowych grupach tematycznych. Poprowadzą je specjaliści we wskazanych wyżej dziedzinach, zaś uczestnicy warsztatów zaprezentują teorie i metody wykorzystywane w swoich pracach badawczych. Dla zainteresowanych przewidziane zostały indywidualne konsultacje z zaproszonymi ekspertami. Osoby zainteresowane publikacją swoich materiałów, będą miały możliwość (po uzyskaniu pozytywnej recenzji) złożyć je do druku w jednym z czasopism PTSE, w którymś z opolskich czasopism punktowanych lub w recenzowanej monografii która ukaże się w 2019 roku.
16.10.2018
Uprzejmie informujmy, iż Komisja Konkursowa (Konkurs na najlepszą pracę doktorską z zakresu studiów europejskich z 2017 r.) wyróżniła pracę doktorską Pani Marty Rojewskiej z Uniwersytetu Warszawskiego pt. Problem aktualności federalistycznych koncepcji integracji europejskiej na początku XXI wieku.
Wyróżnienie zostanie wręczone 19.10.2018 r. podczas Walnego Zjazdu Delegatów PTSE w Warszawie.
W tym roku Komisja Konkursowa postanowiła nie przyznawać pierwszego miejsca.
12.10.2018
Konkurs Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich na najlepszą monografię z zakresu studiów europejskich wygrała Pani dr hab. Irma Słomczyńska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie za książkę pt. Europejska polityka kosmiczna.
Wyróżniono także dwie inne książki: Polski i niemiecki Trybunał Konstytucyjny wobec członkostwa państwa w Unii Europejskiej dr hab. Magdaleny Bainczyk oraz Społeczne zakorzenienie aktorów procesu podejmowania decyzji w Radzie Unii Europejskiej dr. Kamila Ławniczaka.
Na Konkurs PTSE w tym roku zgłoszono wyjątkowo dużą ilość monografii, dlatego tym bardziej gratulujemy Zwyciężczyni i Wyróżnionym.
Nagroda główna i wyróżnienia zostaną wręczone 19.10.2018 r. podczas Walnego Zjazdu Delegatów PTSE w Warszawie.
22.09.2018
Instytut Nauk Politycznych i Spraw Międzynarodowych KUL, Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce, Stowarzyszenie Edukacji i Badań Międzynarodowych - ERIA zapraszają na Panel pod tytułem Partnerstwo Wschodnie – przyszłość instrumentu polityki wschodniej w perspektywie nowego budżetu i reformy Unii Europejskiej, organizowany w ramach Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej w Lublinie w dniu 25 września 2018 r. o godz. 14.00-15.30 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym, ul. Grottgera 2.
Opis Panelu:
Celem panelu jest zainicjowanie dyskusji w sprawach przyszłości głównego instrumentu polityki wschodniej Unii Europejskiej, jakim jest Partnerstwo Wschodnie. Jest to podstawowy projekt współpracy Unii Europejskiej z państwami za jej wschodnią granicą zapoczątkowany w 2008 r. Od tego czasu sytuacja w Unii Europejskiej, ale i w państwach Europy Wschodniej, w szczególności na Ukrainie zaangażowanej w konflikt z Rosją, uległa zasadniczym przeobrażeniom. Przedmiotem dyskusji będzie zatem: ocena dotychczasowych osiągnięć inicjatywy Partnerstwa Wschodniego, diagnoza problemów i wyzwań dotykających państwa Partnerstwa Wschodniego oraz Unię Europejską jak też sformułowanie perspektyw instrumentów polityki wschodniej Unii Europejskiej, zwłaszcza powyższej inicjatywy.
Moderator:
dr hab. Beata Piskorska - Instytut Nauk Politycznych i Spraw Międzynarodowych KUL
DIALOG OBYWATELSKI Z Maciejem Popowskim - Z-ca Dyrektora Generalnego Dyrektoriatu ds. Sąsiedztwa i Negocjacji Rozszerzeniowych w Komisji Europejskiej w Brukseli (DG NEAR)
Paneliści:
dr Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz - Dyrektorka forumIdei, Fundacja im. Stefana Batorego, Warszawa
dr Ostap Kushnir - Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
Prof. Anatoliy Kruglashov - Chernivtsi Jury Fedkovych National University
Dr Małgorzata Bonikowska, Prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych w Warszawie
link do strony Kongresu: https://www.kongres.lublin.eu/program-wydarzenia
Plakat w poniższym pliku.
18.09.2018
Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, Polskie Towarzystwo Studiów Europejskich – Oddział Lubelski Sekcja Prawa i Instytucji Europejskich oraz Zachodnie Centrum Naukowe Narodowej Akademii Nauk Prawnych Ukrainy i Katedra Europeistyki – Wydział Stosunków Międzynarodowych Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki zapraszają na międzynarodową konferencję inaugurującą pracę Sekcji Prawa i Instytucji Europejskich Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich „Przeobrażenia instytucjonalno-ustrojowe Unii Europejskiej oraz państw członkowskich”, która odbędzie się 20-22 września 2018 r. Obrady pierwszego dnia konferencji będą miały miejsce w Collegium Iuridicum.
http://www.kul.pl/files/075/plakaty/2018/konferencje/przeobrazenia_instytucjonalne_ue-page-001.jpg
18.09.2018
Należy przede wszystkim docenić redaktorów i autorów recenzowanego dzieła [Zmierzch demokracji liberalnej?, red. naukowa Konstanty Adam Wojtaszczyk, Paweł Stawarz, Justyna Wiśniewska-Grzelak] za wybór tematu podjętych badań. W zasadzie z każdym dniem staje się on coraz bardziej aktualny. Potwierdzają to wyniki kolejnych wyborów, rozwój ruchów antysystemowych oraz inne procesy i wydarzenia we współczesnych państwach, które wyraźnie świadczą o kryzysie tytułowej formy demokracji. Pogłębiany jest on tym, co autorzy trafnie zauważają, że dotychczas rządzące elity raczej nie dostrzegają konsekwencji rosnącego niezadowolenia zwiększającej się grupy wyborców oraz nie modyfikują mechanizmów funkcjonowania współczesnych systemów politycznych, ekonomicznych i medialnych w celu przywrócenia ich równowagi, a także zwiększenia efektywności.
Znaczącą zaletą opracowania, które trafia w ręce czytelników, jest również to, że prezentuje ono wyniki badań znanych i uznanych – nie tylko w środowisku naukowym – badaczy reprezentujących różne dyscypliny z obszaru nauk społecznych i humanistycznych. Pozwoliło to na interdyscyplinarne spojrzenie na obecną kondycję demokracji liberalnej i jej determinanty. Oceny i wnioski formułowane przez m.in. politologów, prawników, medioznawców, europeistów, ekonomistów i historyków pozwoliły na względnie całościowe zwrócenie uwagi na przyczyny i objawy badanego kryzysu. Większość autorów starała się też formułować prognozy, których najważniejszym celem jest ostrzeganie przed konsekwencjami braku antykryzysowych działań.
Z Recenzji dr. hab. Tadeusza Wallasa, prof. UAM.
Zapoznaj się z publikacją - pliki zamieszczone poniżej.
Wydanie monografii naukowej „Zmierzch demokracji liberalnej?” red. naukowa Konstanty Adam Wojtaszczyk, Paweł Stawarz, Justyna Wiśniewska-Grzelak – zadanie finansowane w ramach umowy 1030/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
11.08.2018
Serdecznie zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej inaugurującej pracę Sekcji Prawa i Instytucji Europejskich PTSE "Przeobrażenia instytucjonalno-ustrojowe Unii Europejskiej oraz państw członkowskich", która odbędzie się 20 i 22.09.2018 r. w Lublinie i Lwowie.
Ostateczny termin zgłaszania uczestnictwa to 12.08.2018 r. Więcej szczegółów znajdą Państwo w poniższym pliku.
Osobą do kontaktu jest Koordynator Sekcji Prawa i Instytucji Europejskich PTSE prof. Elżbieta Szczot (e-mail: eszczot@kul.pl).
04.06.2018
Zapraszamy Państwa do udziału w konferencji naukowej pt. "Reforma strefy euro - co jest źle i jak to naprawić", która odbędzie się w dniu 6 czerwca br. w Sali Wystawowej A Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej celem jest ewaluacja założeń oraz potencjalnych skutków reformy strefy euro z perspektywy prawno-instytucjonalnej oraz ekonomicznej. Jednocześnie konferencja spróbuje odpowiedzieć na pytanie, jaki jest wpływ tej reformy na status Polski w Unii Europejskiej oraz jakie stanowisko wobec niej Polska powinna przyjąć.
Program w poniższym pliku.
Konferencja jest organizowana w ramach projektu Jean Monnet Chair EUCRIS (European Union in Crisis: What is Wrong and How to Fix It), którego kierownikiem jest Prof. dr hab. Janusz Węc. Jest to już druga w tym roku akademickim konferencja realizowana pod auspicjami tego projektu. Poprzednia odbyła się w grudniu 2017 r. i dotyczyła oceny efektywności postanowień Traktatu z Lizbony w kontekście kryzysów UE. Relacja z tego wydarzenia znajduje się tutaj.
11.05.2018
Uprzejmie informuję, iż termin nadsyłania zgłoszeń do II edycji Konkursu PTSE na najlepszą monografię z zakresu studiów europejskich z 2017 r. został przedłużony i mija 15 czerwca 2018 r. Zwycięzca otrzyma 2000 zł.
Ponadto Zarząd Główny PTSE zaprasza do uczestnictwie w III edycji Konkursu PTSE na najlepszą pracę doktorską z zakresu studiów europejskich z 2017 r. Termin nadsyłania zgłoszeń również mija 15 czerwca 2018 r. Nagroda pieniężna wynosi także 2000 zł.
Przypominamy, iż celem konkursów PTSE jest promowanie jakości badań w zakresie studiów europejskich w szczególności metodologii badań europejskich, historii Europy, prawa i instytucji europejskich, polityk Unii Europejskiej, studiów subregionalnych i kultury oraz komunikowania i marketingu europejskiego.
Poniżej regulaminy konkursów.
26.03.2018
Uprzejmie informujmy, iż Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich ogłasza IV edycję Konkursu na najlepszą pracę doktorską z zakresu studiów europejskich z 2017 r. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 15 maja 2018 roku. Zwycięzca otrzyma 2000 zł.
Ponadto Zarząd Główny PTSE zaprasza do uczestnictwie w III edycji Konkursu PTSE na najlepszą monografię z zakresu studiów europejskich z 2017 r. Termin nadsyłania zgłoszeń mija również 15 maja 2018 r. Nagroda pieniężna wynosi również 2000 zł.
Celem konkursów PTSE jest promowanie jakości badań w zakresie studiów europejskich w szczególności metodologii badań europejskich, historii Europy, prawa i instytucji europejskich, polityk Unii Europejskiej, studiów subregionalnych i kultury oraz komunikowania i marketingu europejskiego.
Regulaminy konkursów w poniższych plikach.