Należy przede wszystkim docenić redaktorów i autorów recenzowanego dzieła [Zmierzch demokracji liberalnej?, red. naukowa Konstanty Adam Wojtaszczyk, Paweł Stawarz, Justyna Wiśniewska-Grzelak] za wybór tematu podjętych badań. W zasadzie z każdym dniem staje się on coraz bardziej aktualny. Potwierdzają to wyniki kolejnych wyborów, rozwój ruchów antysystemowych oraz inne procesy i wydarzenia we współczesnych państwach, które wyraźnie świadczą o kryzysie tytułowej formy demokracji. Pogłębiany jest on tym, co autorzy trafnie zauważają, że dotychczas rządzące elity raczej nie dostrzegają konsekwencji rosnącego niezadowolenia zwiększającej się grupy wyborców oraz nie modyfikują mechanizmów funkcjonowania współczesnych systemów politycznych, ekonomicznych i medialnych w celu przywrócenia ich równowagi, a także zwiększenia efektywności.
Znaczącą zaletą opracowania, które trafia w ręce czytelników, jest również to, że prezentuje ono wyniki badań znanych i uznanych – nie tylko w środowisku naukowym – badaczy reprezentujących różne dyscypliny z obszaru nauk społecznych i humanistycznych. Pozwoliło to na interdyscyplinarne spojrzenie na obecną kondycję demokracji liberalnej i jej determinanty. Oceny i wnioski formułowane przez m.in. politologów, prawników, medioznawców, europeistów, ekonomistów i historyków pozwoliły na względnie całościowe zwrócenie uwagi na przyczyny
i objawy badanego kryzysu. Większość autorów starała się też formułować prognozy, których najważniejszym celem jest ostrzeganie przed konsekwencjami braku antykryzysowych działań.
Z Recenzji dr. hab. Tadeusza Wallasa, prof. UAM.
Zapoznaj się z publikacją - pliki zamieszczone w zakładce Aktualności